Yaşam

Deprem Mağdurları Özel İletişim Vergisinden Muaf Olacak

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve 50 binden fazla can kaybına neden olan depremlerle ilgili değerli bir karar yer alıyor. 140 numara Başkanlık kararnamesi Deprem kapsamında, depremden etkilenen vatandaşların taşınabilir sınır kullanımlarına devam etmeleri için bazı ayrıcalıklar tanınmasına karar verildi. Neden böyle bir karar ikinci aydaBu bir merak meselesi…

Olağanüstü Hal Kapsamında Elektronik Haberleşme Sahası ve Su Yapıları Kontrol Hizmetlerine İlişkin Cumhurbaşkanlığı KararnamesiOHAL ilan edilen bölgelerde oturan vatandaşlar, yeni taşınabilir hat almaları halinde, ilk çare özel iletişim vergisi2023 yılı için bu vergi kalemi ödenmeyecek. 260 TLolarak belirlendi.

Kablosuz kullanım bedeli de alınmayacaktır.

Aynı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre, depremin meydana gelmesinden 24 saat öncesine kadar, mevcut mobil aboneler 3 aylık telsiz kullanım bedeli alınmayacaktır. Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK), 2023 yılı telsiz kullanım fiyatını belirledi. 113,14 TLbelirlemişti.

Deprem günü taşınabilir operatörlerin hizmet vermesine engel olan durumlardan biri de elektrik enerjisiydi . 140 sayılı kararda bununla ilgili bir detay vardı. Taşınabilir operatörlerin elektrik enerjisi temin etmesi için gereken prosedürler basitleştirildi. hizmet şirketi, tek bir belge ileelektrik ihtiyacını karşılayabilir.

Karar Resmi Gazete’de! buradanerişilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu