Haber

İsveç Başmüzakereci: “Yetkililer özellikle terör ve PKK’ya karşı çalışmalarını yoğunlaştırdı”

İsveç’in NATO Üyeliği Başmüzakerecisi Oscar Stenström, ülkesinin terör ve PKK’ya karşı çalışmalarını yoğunlaştırdığını söyledi.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan Üçlü Mutabakat Zaptı çerçevesinde oluşturulan “Daimi Ortak Mekanizma”nın üçüncü toplantısı Brüksel’deki NATO karargahında gerçekleştirildi.

Ardından basın toplantısı düzenleyen Stenström, İsveç hükümetinin terör örgütü PKK’ya karşı somut adımlar attığını belirterek, “Ciddi organize suçlar ile terörün finansmanı arasındaki bağlantı ülkemizin başına bela. somut adımlar atıyor. Hükümet bugün bir ceza kanunu tasarısını meclise sundu. Yetkililer özellikle terör ve PKK’ya karşı çalışmalarını yoğunlaştırdı.” söz konusu.

Daimi Müşterek Teşkilat toplantısının iyi geçtiğini ve ilerleme kaydettiklerini belirten Stenström, Türkiye’deki mevcut parlamentonun İsveç’in NATO üyelik başvurusunun onaylanıp onaylanmayacağı konusunda yorum yapmayacağını sözlerine ekledi.

Yeni ceza kanunu

Terör örgütlerine üye olmayı yurt içinde suistimal kapsamına almayı amaçlayan yasa tasarısında, terör faaliyetlerine katılan ve terör örgütleriyle işbirliği yapan kişiler 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılıyor.

Tasarıya göre, terör örgütünü desteklemek, güçlendirmek veya teşvik etmek amacıyla faaliyetlere katılan kişiler en fazla 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilecek.

Ağırlaştırıcı sebepler varsa bu kabahatlerin cezası en az 2 yıl, en fazla 8 yıl hapis olacak.

Terör örgütüne silah, mühimmat, yanıcı ve patlayıcı maddeler, ulaşım üssü, arazi ve mal kiralama gibi hatalara karışanlar 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir.

Bu suçlar için ağırlaştırıcı sebeplerin varlığı halinde 1,5 yıldan 7 yıla kadar ek hapis cezası öngörülüyor.

Tasarı, yetkililere terör örgütlerini finanse eden veya başka bir şekilde destekleyen kişileri tutuklama ve kovuşturma için çok daha geniş yetkiler veriyor.

altinekinajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu