Haber

Lavrov: İsrail’in Batı Şeria’ya saldırıları barış diyaloğunu engelliyor

Russia Today (RT) televizyonuna verdiği röportajda Lavrov, Batı Şeria’da silah faaliyeti yürüteceklerini resmi olarak kimsenin beyan etmediğine dikkat çekerek, şunları söyledi: ” Ancak İsrail ordusu, barışa geçişin başlaması ve son tahlilde Filistin devletinin kurulması yönünde müzakerelerin yönlendirilmesi için gerekli koşulları oluşturmayan saldırılar gerçekleştiriyor.” söz konusu.

Lavrov, İsrail-Filistin çatışmasının yeniden alevlenmesinin ardından 21 Ekim’de Kahire’de düzenlenen Uluslararası Gazze Barış Zirvesi’nin çözüm odaklı ilk uluslararası etkinlik olduğunu hatırlatarak, ” Bu zirve, uluslararası toplumun olup biteni sessizce izlemek değil, tüm askeri eylemleri durdurmak, tüm rehineleri serbest bırakmak, diğer ülke vatandaşlarına bu toprakları terk etme fırsatı sunmak, barış ve güvenliği sağlamak istediğini göstermesi açısından önemliydi. Gazze Şeridi sakinleri” söz konusu.

Lavrov, Mısır’ın artık küresel bir aktör olduğunu ve Kahire’nin fırsat ve yeteneklerinin Orta Doğu’daki Afrika kıtasının ötesine uzandığını belirtti.

‘Rusya ve Latin Amerika’nın Orta Doğu’daki krize ilişkin görüşleri örtüşüyor’

Rusya Dışişleri Bakanı, Gazze’deki durum ve Ortadoğu’daki kriz konusunda Latin Amerika ülkeleriyle örtüşen yaklaşımlara sahip olduklarını belirtti.

Lavrov’du” Venezuela’nın girişimiyle Latin Amerika için Bolivarcı İttifak (ALBA) grubunun bugün Gazze Şeridi ve Ortadoğu’da gelişen süreçlere ilişkin bir açıklama yaptığını biliyoruz. Yaklaşımlarımızın neredeyse tamamen örtüştüğünü görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu